dnes je 21.11.2024

Input:

Najděte své zloděje času a bojujte s nimi

8.2.2022, , Zdroj: Verlag Dashöfer

401
Najděte své zloděje času a bojujte s nimi

Jiří Pokorný

Noční můry z hořících termínů? Žaludeční vředy z věčného časového stresu? To vše už pro Vás bude minulostí. Zanalyzujte si, jak s časem pracujete, definujete si své zloděje času a my Vám poradíme triky, jak s nimi bojovat. Naučíte se, jak co nejlépe využít čas v práci!

Co je pro Vás čas?

Co je pro vás čas? Co se vám objeví jako první asociace? Zkuste si vybrat z náhodně seřazených pojmů, ta první myšlenka je ta správná! Jakmile začnete dlouze přemýšlet, tak pravděpodobně vymyslíte to, co byste k času cítit chtěli (a nejspíš tedy ne to, jak je to ve skutečnosti). Podvědomí, náš skutečný vnitřní ředitel, je rychlejší než vědomá – rozumová část psychiky, zkuste tedy opravdu sami pro sebe si přiznat skutečně první vjem. Pokud se vám žádné z nabízených slov ihned nepřiřadí ke slovu čas, tak pojmenujte svůj pocit po svém.

NEPŘÍTEL TOUHA NEDOSTATEK
VOLNO PRÁCE NEMÁM!
JEDNOU BUDE! NEVYTÍŽENOST STRES

Podrobný a smysluplný rozbor vašich konkrétních asociací je prostor pro práci dobrého kouče, který zkoumá příčiny těchto postojů – to souvisí se strukturou osobnosti manažera i s jeho přesnými prožitky posledních dnů, týdnů i měsíců. My jsme tuto lekci začali asociací proto, aby si každý vedoucí pracovník mohl pojmenovat svůj postoj k času. Většina z nás volí zřejmě v tvrdé realitě dnešních dnů spíše slova a asociace s nepříjemným podtextem. Proč?

Hodně manažerů prakticky všech typů firem má času málo, jejich pracovní den spíše připomíná situaci bojujícího o přežití. Velké plány i příjemné zdánlivě zbytné věci jsou neustále odkládány pro obrovský příval každodenních menších a tak „hořících” termínů. A zdůvodnění tohoto pracovního stylu je tak jednoduché – „Jinak to nejde, času mám málo, potřebuji den se 48 hodinami!” A začarovaný kruh se uzavírá – čím rychlejší tempo tito vedoucí pracovníci volí, tím více podstatných priorit jim utíká. Celé to komplikuje ještě časová komprese, kterou způsobuje rychlé a rozsáhlé střídání hospodářských cyklů v současnosti. Pokud je firma zasažená hospodářskou recesí, tak vyžaduje po manažerech krizové řízení – a to je doprovázeno obrovským tlakem na čas. Čím rychleji, tím lépe, i za cenu chyb! V době hospodářského růstu naopak top management a majitelé tlačí na všechny, aby klienty rychle vyždímali, než zase přijde útlum trhu. Často je ve hře psychologie strachu – další tlak na rozhodnutí v čase „tady a teď”. Tato lekce si dává nemalý cíl – alespoň částečnou změnu paradigmatu (postoje a nazírání na čas) u dnešního upracovaného manažera.

Podstatná východiska

Zloději času

První zásadní otázkou v práci s časem je zkusit si určit dlouhodobý poměr svých flow a neflow činností a především hlídat, aby flow činnosti výrazně převažovaly. Flow činnosti: to, co mě baví, zajímá, funguje a cítím u toho uspokojení. Neflow činnosti: úkoly, činnosti, lidi nebo výstupy, které mě brzdí a zneklidňují.

Druhou otázkou při změně přístupu k plánování času u vedoucího pracovníka je: co nebo kdo je mým zlodějem času (tedy faktorem, kterému se sice věnuji, ale nepřináší mi to žádný výsledek a chtěný cíl). Každý z nás má nějaké zloděje času, ale není snadné je pojmenovat a hlavně se jim bránit. Průměrný součet ztrátových časů dnešních českých manažerů bývá v rozmezí 10 – 25 % jejich celkového pracovního času. Chtít 0 % ztrátových časů je asi mimo lidské možnosti – přece jenom nejsme roboti, ale uvedené rozmezí stlačit na poloviční hodnoty je (pokud se na tom pracuje) možné. A cena za tuto změnu v řízení času je vysoká - 2 až 5 hodin týdně, které manažerovi zbydou při stejných výsledcích jako produkoval předtím. A jestli tento zbylý čas věnuje další práci, nebo rodině či koníčkům, je už potom další volba. Zkuste tedy vybrat z uvedených nejčastějších zlodějů času ty, které se týkají vás – u každého je pak uvedena krátká rada jak

Nahrávám...
Nahrávám...